På den är sidan hittar du det mesta som du behöver tänka på när du är mitt uppe i processen att skriva en forskningsansökan. Du finner råd om hur du ska gå tillväga och vilka de vanligaste misstagen är.
Läs instruktionernaDet absolut första du behöver göra är att läsa igenom instruktionerna, det hindrar dig från att göra fel redan från början. Detta är det vanligaste felet! Vad som händer när stiftelserna mottar din ansökan och ser att de är felaktigt ifyllt är att den åker direkt i papperskorgen.
Gör en skiss på hur du vill att ansökan ska se utEfter att du läst instruktionerna kan du börja med att lägga upp en skiss över hur du vill att ansökan ska se ut - detta gör att du lätt kan hitta informationen. Detta är även viktigt så att du ser flödet i din ansökan.
Skriv texten under rubrikernaNu är det dags att börja med själva skrivprocessen. Skriv endast ner det relevanta och ignorera eventuella stav- eller grammatikfel, det viktigaste nu är att du får ner all information. Håll dig till de restriktioner som står i instruktionerna, ska det vara högst 1 000 ord, skriv då inte 1 200 ord.
Kontrollera text och grammatikNu får du lov att gå tillbaka och rätta till alla stav- och grammatikfel. Det är även här som du kan titta på om din text flyter och att rubrik och stycken hänger ihop.
Be någon annan läsaNär du genomfört ovanstående fyra punkter kontaktar du en eller två kollegor eller vänner och ber dessa att läsa igenom din ansökan. Det är viktigt att någon med andra ögon kan förstå och upptäcka saker som du själv missat. Hur flyter texten, har du utelämnat något?
KorrekturläsningNu är det dags för finputsningen, tänk på layout och avstånd. Texten ska vara luftig med inte flytande. Har du samma marginaler på samtliga sidor, har du missat några stavfel, sidnummer eller rubriker?
SpråkgranskningOm ansökan skrivs på engelska, skicka iväg den för språkgranskning så att du inte kan ha formulerat dig fel.
Sista korrekturläsningenInnan du skickar in din ansökan, korrekturläs ansökan ytterligare en gång och be gärna någon annan att läsa igenom den.
Skicka in ansökanSe till att alla fält är ifyllda och att alla berörda parter skrivit under sin del. Se till att du skickar ansökan till rätt person och se även till att vara ute i god tid. Tänk även på att om du ska skicka en ansökan till EU att du skickar minst en dag innan sista inlämningsdag.Lycka till med skrivprocessen. Önskar du rådgiving, tveka inte att kontakta Anita Andler, anita.andler@his.se tfn 0500 - 44 80 61
ForskningssamverkansansvarigAnita Andler, 0500 - 44 80 61 anita.andler@his.se
Högskolan i Skövde, Högskolevägen, Box 408, 541 28 Skövde, tfn 0500-44 80 00, webmaster@his.se, registrator@his.se, Kontakt