Internet är numera en självklar hemvist för bedrägeribrott och kontokortsfiffel. Orsaken är, enligt Rikskriminalens IT-brottssektion, dels att bedragarna enkelt när en stor krets av offer, dels att allmänheten fortfarande inte är tillräckligt misstänksamma mot snyggt paketerade erbjudanden. Den ökande användningen av sociala medier som Facebook och liknande ökar givetvis riskerna ytterligare.
SITIC, Sveriges IT-incidentcentrum, arbetar bland annat för att förebygga denna form av incidenter. Den 12 maj gästas Gothia Science Park av Stefan B Grinneby, enhetschef på SITIC. Han kommer att tala om allmänna och vardagliga hot med ny teknik, och ge tips om hur du kan skydda dig.
Den kombinerade workshopen och föreläsningen modereras av Marcus Nohlberg, Filosofie Doktor i Data och systemvetenskap med inriktning på informationssäkerhet, på Högskolan i Skövde.
Fakta för arrangemanget
Plats: Portalen, Gothia Science Park, Skövde
Datum: 12 maj
Tid: kl 10.00-12.00
Anmälan: Senast 5 maj via e-post, ann-christin.persson@gsp.se
Fakta SITIC
Kommunikationsmyndigheten Post och Telestyrelsen, PTS, ska svara för att Sverige har en nationell funktion med uppgift att stödja samhället i arbetet med att hantera och förebygga IT-incidenter. Post- och telestyrelsen ska i detta arbete:
- agera skyndsamt vid inträffade IT-incidenter genom att sprida information samt vid behov medverka i samordning av åtgärder som krävs för att avhjälpa eller lindra effekter av det inträffade.
- samverka med myndigheter med särskilda uppgifter inom informationssäkerhetsområdet,
- lämna råd och stöd avseende förebyggande arbete till andra statliga myndigheter, kommuner och landsting samt företag och organisationer om nätets säkerhet,
- vara Sveriges kontaktpunkt gentemot motsvarande funktioner i andra länder samt utveckla samarbetet och informationsutbytet med dessa.
Kommunikationsmyndigheten PTS uppfyller uppdraget genom att driva Sveriges IT-incidentcentrum, Sitic.
