2011-11-15
Lina Eklund Svensson
Högskolan på Kunskap & Framtid
Den rosa montern syntes lång väg på utbildningsmässan Kunskap & Framtid i Göteborg där Högskolan i Skövde deltog 10-12 november. Mässan besöktes av 9000 personer över tre dagar och det var stor tillsträmning till vår monter alla dagar.
Högskolans monter var uppskattad av såväl besökare som övriga monterutställare. "Vilken snygg monter!", "Det ser ut som ni har roligt här" var några av kommentarerna från besökarna.
Vanligaste frågorna - FAQ
Här har vi samlat de vanligaste frågorna i montern så att även du som inte var på plats har en chans att få svar på eventuella funderingar.
- Har ni Biomedicin?
Ja vi har ett Biomedicinprogram. - Har ni Ekonomprogram?
Ja vi har två ekonomprogram varav ett med inriktning mot affärsjuridik. Läs även om Ekonomprogrammet. - Har ni Psykologprogrammet?
Nej, det har vi inte. Men vi har Socialpsykologiska programmet, Psykologisk coach, Medvetandestudier och Kognitionsvetenskapligt program för dig som är intresserad av hur den mänskliga hjärnan fungerar. - Stor efterfrågan på information om Psykolgisk coach, Socialpsykologi och Dataspelsutveckling.
Läs om alla programmen höstterminen 2012. - Vad blir man efter examen?
Det beror ju helt på vilken utbildning du läser. Men en utbildning på Högskolan i Skövde ger dig förutsättningar att lyckas på arbetsmarknaden då vi jobbar aktivt för att på olika sätt koppla samman våra utbildningar med verkligheten. - Vad är det för antagningspoäng?
Det skiljer sig från olika program och från år till år. Men du kan se förra årets antagningsstatistik på www.antagning.se
.
Har du fler frågor kontakta då våra studievägledare studievagledare@his.se eller ställ din fråga på Facebook www.facebook.com/hogskolaniskovde