2008-08-22
Informationsavdelningen

Högskolan i Skövde värd för minröjningskonferens

Nordic Demining Research Forum (NDRF) anordnar varje år en minröjningskonferens i något av de nordiska länderna. I år går den av stapeln på Högskolan i Skövde den 27-29 augusti och vänder sig till militära och icke-militära organisationer med intresse för minröjning.

Fokus ligger i år på tre områden: Metoder och tekniker bakom upptäckandet av minor, verkställandet av själva minröjningen samt presentation av utbildningsprogram och övningar.

Det unika utbildningsprogram, Biståndsingenjör, som finns vid Högskolan i Skövde är anledningen till att Högskolan i år är värd för konferensen.

Minröjning är inte en specifik kurs inom utbildningen men studenterna erbjuds att gå kurser hos Swedec som är försvarets amunition- och minröjningstjänst. Flera av studenterna har även valt att göra examensarbete om frågor som rör minor. Ett par tidigare studenter arbetar i dag med minröjning och presenterar sitt arbete under konferensen. Den 27 augusti 11.30 - 11.45 presenterar Åsa Wessel sitt arbete och den 28 augusti 10.20 - 10.40 är det Rolf Andréns tur.

Ladda ner hela programmet som pdf-fil.

Vill du läsa mer om biståndsingejörsprogrammet kan du besöka programmets hemsida; www.his.se/bisp


Uppdaterad: 2009-12-03