- Jag inser mycket väl fördelarna och att det skulle avlasta läkarna. Men det här är en fråga för experterna i socialstyrelsen och på läkemedelverket, sade den diplomatiske ministern.
Göran Hägglund kom efter lunch till Högskolan från Lidköping där han under förmiddagen besökt en tandläkarmottagning och en familj på Kålland. Då handlade det om de nya tandvårdsreglerna som träder i kraft i sommar och om vårdnadsbidraget.
Stor uppslutning
I Skövde var det huvudsakliga ämnet avancerad specialistsjuksköterska, ett utbildningsprogram som Högskolan i Skövde är ensamt om. Utbildningen är en påbyggnad för sjuksköterskor och har sin förebild bland annat i USA och England där den här typen av sjuksköterskor funnits i många år.
På plats för att informera om utbildningen och vad rätten för specialistsjuksköterskorna att få skriva ut vissa läkemedel skulle betyda för att rekrytera fler till programmet fanns bland andra Högskolans rektor Leif Larsson, proprefekt Anette Ekström, de ansvariga för programmet Elsie-Britt Hallman och Elisabet Hertfelt Wahn samt Per Angesjö, chefläkare, primärvården Skaraborg, Rita Pornerup, verksamhetschef, Mariestad, och Kristina Jansson, avancerad specialistsjuksköterska, Gullspång.
Göran Hägglund svarade på frågor från åhörarna. Han menade att politiker ofta svarade på oställda frågor men nu fanns chansen att få svar på de frågor man faktiskt har.
Många fördelar
Socialministern kom i sällskap med Tobias Nilsson, politisk sakkunnig, och Hanna Ekeroos, pressekreterare, samt lokala partidignitärer. Besöket inleddes med en timmas diskussion i Högskolans kanslihus, följt av en öppen frågestund i G-husets sal G 110. Samtalen på båda ställena handlade mycket om avancerad specialistsjuksköterska och förskrivningsrätten.
- Att det finns en tveksamhet från läkemedelsverket att ge förskrivningsrätt beror på risken att det kan bli fel, att sjuksköterskorna skulle ställa fel diagnoser. Dessutom att sjukvården tenderar att skriva ut allt mer antibiotika, sade Göran Hägglund.
Från primärvården och Högskolan menade man att erfarenheterna, inte minst från USA och England men även från Finland, visar att riskerna inte ökar. Däremot finns många fördelar med avancerade specialistsjuksköterskor som ökad tillgänglighet, avlastning av allmänläkarna på vårdcentralerna och att det skulle bli lättare att få distriktssköterskor att satsa på vidareutbildning.
Se över regelverket
Svaret från Göran Hägglund var att han såg fördelarna, men att nuvarande regelverk inte tillåter att sjuksköterskor skriver ut vissa mediciner, men att det kan vara dags att se över reglerna. En utredning i frågan trodde han dock inte på, det skulle kanske till och med försena eventuella förändringar.
Publiken var aktiv under socialministerns besök och när ordet släpptes fritt kom frågorna från höger och vänster. Här är det en av primärvårdens representanter, chefsläkare Per Angesjö, som ställer en fråga.
De 60 – 70 intresserade som kommit till G 110 fick också höra socialministern prata om tillgängligheten och kvaliteten i den svenska sjukvården, om ökad intagning till läkarutbildningarna och om nya regler som ska förändra apoteksmonopolet.
Representanterna för institutionen för vård och natur, som stod som värdar för besöket, var nöjda efteråt.
- Det kändes att Göran Hägglund lyssnade på oss och på våra argument, sade Anette Ekström och Elsie-Britt Hallman.
Text: Eric Hellgren
Foto: Eva-Lisa Svensson