Dataspel och simulering är idag en viktig del av många människors och organisationers vardag. Människor förväntar sig hög visuell kvalitet i de gränssnitt man använder i sin arbetssituation.
Simulering och spel närmar sig varandra, inte längra bara inom forskningen utan nu även i de produkter som når vanliga människor. Årets MoSiS forum fokuserar därför på dataspel och simulering inom hälso- och sjukvårdssektorn.
Forskningsgruppen InGaMe Lab vid Högskolan i Skövde, som i år står som värd för forumet, forskar kring företeelser i gränslandet mellan dataspel för underhållning och spelande med andra syften, som till exempel träning, utbildning och rehabilitering.
Man kommer under MoSiS Forum 2008 kunna lyssna på föredrag om hur spel kan användas vid reahbilitering av strokepatienter, hur spel kan fungera som distraktion vid smärtsamma behandlingar och hur spel används för att aktivera personer på äldreboende.
Läs mer på www.his.se/mosis08
MoSiS Forum 2008 arrangeras av InGaMe Lab vid Högskolan i Skövde och Projektarena i samarbete med föreningen Modellering och Simulering i Sverige. Tidigare har Forum hållits i Stockholm, Göteborg, Lund, Linköping och Umeå.