2010-09-01
Ulf Nylén

Skolans resultat tema för seminarium på Högskolan

Måluppfyllelsen och resultatutvecklingen i svensk grundskola, det är temat för ett seminarium som hålls på Högskolan i Skövde den 10 november.

Måluppfyllelsen och resultatutvecklingen i svensk grundskola diskuteras idag intensivt. Men vilka faktorer påverkar egentligen de resultat en grundskola uppnår? För att söka svar på den frågan har Skolverket låtit ett antal forskare analysera hur olika skol- och samhällsfaktorer påverkar grundskolans resultat. 

En av forskarnas slutsatser var att vissa reformer på skolområdet har påverkat grundskolans resultat negativt. För att i största möjliga utsträckning undvika liknande, negativa konsekvenser i framtiden genomför Skolverket regionala utvecklingsinsatser.  En del i dessa utvecklingsinsatser är det seminarium som arrangeras på Högskolan i Skövde den 10 november.

Seminariet är kostnadsfritt och vänder sig till skolpolitiker, skolchefer, utvecklingsledare och rektorer.

Här kan du anmäla dig till och få mer information om seminariet.


Uppdaterad: 2010-09-01