2008-08-25
Informationsavdelningen

Terminsstart på välfylld Valhall

Valhall i Skövde kulturhus var fylld till sista plats när de nya studenterna samlades för ett gemensamt välkomnande på måndagen.

Runt 1500 förväntansfulla och kanske också nervösa studenter fick ta del av ett späckat schema som gick ut på att introducera de nya till Högskolan, Skövde stad och Studentkåren i Skövde.

  Bentolhoda "Hoda" Mirtahery som själv är student höll i programmet från scenen med den äran och hann med nästan lika många klädbyten som det var talare på scenen.

 

 
 
Konferencier Bentolhoda "Hoda" Mirtahery i två olika skepnader

Många talare

Rektor Leif Larsson inledde talarlistan och tyckte att det var på tiden att det blev liv och rörelse på campus igen. Han berättade också hur stolt han är över Skövdes utmärkelse som SFS studentstad 2008/2009.

- Det sägs att tala är silver och att tiga är guld, men för Studentkåren så är det precis tvärt om, menade Studentkårens ordförande Sara Wennerholm i sitt tal till de nya studenterna.
- Vi vill uppmuntra alla att tala om för oss vad ni tycker och tänker så att vi kan tala om det med andra.


Skövde operettsällskap

Mellan talarna bjöds studenterna på en hel del underhållning, både i form av Petter Bodström som är student på Musik- och ljudproduktion och av à capella-gruppen Trasa, liksom av representanter från Skövde operettsällskap.


Faddrarna var lätta att hitta i sina lila tröjor

Samling programvis

Programmet på scenen avslutades med en lång catwalk där alla sektioner, föreningar och även - för första gången - Högskolans ledning presenterades. Därefter uppmanades alla studenter att gå ut för att hitta faddrarna för just sitt program, som skulle visa dem vägen till Högskolan och mer information från programansvariga. Det blev ett långt och färgglatt tåg med både nya och gamla studenter som tågade tillbaka mot Högskolan. Terminen har börjat!


Biståndsingenjörernas samling

Foton: Eva-Lisa Svensson
 


Uppdaterad: 2009-12-03