2011-10-21

Tredje deckaren om Högskolan i Skövde

Nog får man säga att böckerna om Västgöta universitet handlar om Högskolan i Skövde, det tycker författaren Kristina Appelqvist, som nu släpper sin tredje bok om rektor Emma Lundgren och alla intriger i den spännande akademiska miljön.

I första boken står rektor Emma Lundgren i sitt fönster och tittar ut över campus på terminens första dag. Hon ser de nya studenterna samlas på den stora gröna ytan vid kampanilen mellan de gula byggnaderna och hon föreställer sig hur dessa unga människors framtid kommer att flätas samman, några blir vänner för livet och andra kommer att få barn tillsammans. Samtidigt sker ett mord i kanslihuset.

- Jag är noga med att miljöbeskrivningarna stämmer med verkligheten i Skövde och det är faktiskt bara namnet jag har ändrat, annars är det Högskolan i Skövde som jag beskriver, säger Kristina Appelqvist, som är väl bekant med lärosätet efter att ha jobbat där i många år. 

Verkliga personer
När den första boken kom var det en och annan anställd på Högskolan i Skövde som inte bara gladde sig åt miljöskildringarna, utan också tog sig en närmare titt på personerna i boken. Kanske skulle man känna igen någon.

- Det förstås att jag har lånat ett och annat drag från personer som jag har träffat, men ingen är medvetet porträtterad. Personerna är mina påhitt. Och ju längre tid det går från det att jag jobbade på Högskolan i Skövde desto mindre tänker jag på de verkliga människorna, förklarar Kristina Appelqvist som numera jobbar som konsult vid sidan om sitt skrivande.

Trakter kring Skövde
När nu den tredje boken kommer utgår handlingen från ”Institutionen för vård” där prefekten sammanblandas med sin tvillingbror i ett mord, ett testamente med märkliga villkor påverkar relationerna på Högskolan, liksom en maktstrid vid tillsättningen av högskoledirektör och där en datastudent också figurerar i historien.
- I andra boken svävade jag ut i till andra trakter kring Skövde, men nu vill jag återvända in i lärosätets spännande organisation och campus.
 
Blir det fler berättelser om Västgöta universitet?

- Ja, nu har jag satt igång med min fjärde bok och kontraktet för den är klar. Jag tycker fortfarande att mina huvudpersoner rektor Emma och polisen Filip är roliga att skriva om och miljön i Skövde och Högskolan. Jag tror nog att det kan bli ännu fler böcker om detta, utfäster Kristina Appelqvist som ännu inte bestämt precis var på högskolan som intrigerna ska ta fart i bok fyra.

Tävling

Tävlingen är nu avslutad. Vinnare meddelas så snart som möjligt.

Uppdaterad: 2011-11-05