På rullande Valross växer ingen frossa.

Av: Torbjörn "Valross" Andersson

Knåpade julkort idag, ett enda blev det. Insåg att jag inte har skickat julkort kanske mer än två tre gånger i livet, i alla fall inte själv. Men nu kändes det viktigt, en bekant som kämpar med cancer som jag tyckte behövde lite extra uppmuntran, hoppas att det här fåniga lilla kortet bidrar med lite energi såhär i mörkret.

Min alias-namne som florerade i förra bloggen skickade en agent att utfodra mig med en öl på kåren i fredags. Mycket uppskattat tilltag, den här veckan har annars varit fylld med ganska mycket sorg och förtretan. Det började med en hemtenta (min första någonsin), och jag vet inte om det var kursen eller just hemtentan jag var irriterad på, men att skriva den var då i alla fall ingen fröjd. Senare samma dag fick ett gammalt groll med en bekant ny glöd och som garnering på den här bajsmackan till vecka så fick jag nobben av en bedårande tös. En gratis öl på kåren var den första ljusglimten på flera dagar.

I morgon ska jag träffa min arbetsgrupp från logistikkursen, vi håller på med det stimulerande arbetet att skicka en virtuell kontainer till Sudan. Den virtuella kontainern innehåller vattenreningsutrustning och lite småläskiga kemikalier, så vi måste ha en massa tillstånd för att frakta omkring den här utrustningen. Det ska vara papper om farligt gods, det ska vara papper som beskriver innehållet till punkt och pricka och sen ett papper där man får uppskatta kontainerns värde. Vi gissade att en kontainer med vattenreningsutrustning var värt 700 000 kr, mest för att det blev en snygg siffra om vi översatte det till dollar. Får se om vår examinator tycker det var en lika fin siffra

Nu blir det sova, ögonlocken är tunga.

//Valross

 

  

Mitt enda julkort, en plågsam färgkombination från kåren samt en mycket trött student på biblioteket.

 


 

30 december 2008

Taggar:


Kommentarer

  • plagiat
    Fick via en kollega veta att du den 26/11 skrev i din blogg om Urkund och plagiat. Inbjuder dig till en föreläsning/seminarium den 4/2 i sal F 101 vid HS, då Lars-Erik Nilsson, Högskolan i Kristianstad medverkar. Han pekar i sin avhandling bl a på det det du antyder: plagiat är inte bara en disciplinfråga utan oclkså en pedagogisk fråga, dvs. hur utbildningen kan och bör främja akademiskt skrivande. Tillsammans med högskolorna i Borås, Kristianstad och Skövde arbetar vi i ett projekt för att både lärare och studenter ska utveckla medvetenheten om dessa komplexa frågor. Under vt 2009 kommer vi bl a att arbeta med analyser av data från en större enkät (närmare 400 studenter vid HS) som berör både etik och juridik med anknytning till dessa frågor.
Visar 1-1 av 1
Torbjörn "Valross" Andersson

Om mig

Ålder: Född för 27 år sen, dock tveksamt 27 år gammal.
Utbildning: Tredje året (av fyra) på Biståndsingenjörsprogrammet.
Älskar: Detaljer
Hatar: Onödigt lidande och skadegörelse.
Okänd specialtalang: Förmåga att omvandla tristess till vila.
Få känner till att jag: Tycker om att fiska.
Dålig på att: Koncentrera mig.
Brukar: Fundera
Borde: Motionera
Skulle aldrig i mitt liv: Jobba som telefonförsäljare.
Högsta önskan: Tala alla språk och ha insyn i alla kulturer.
Superkraft jag vill ha: Magnetos makt över metaller.

Äldre blogginlägg (före 2009)

Se även Namitas blogg (på engelska)