Tisdagen 23 maj välkomnar biblioteket tillsammans med konstnären Anette Sjölander till ett samtal om betydelsen av våra mänskliga handlingar.
Vi träffas i bibliotekets entré kl. 16.45 och tittar på Anettes träskulpturer, sedan går vi in till Vardagsrummet runt knuten och samtalar över en kopp kaffe, från kl. 17.
Anette Sjölanders träskulpturer finns utställda i biblioteket fram till mitten av juni. Skulpturerna har från början varit en rörlig skulpturgrupp som Anette kallar Disconnected och var med första gången i Lidköpings Konsthall tillsammans med ett par andra konstnärer i utställningen ”Fuck off or fit in”. Då var funderingarna desamma….”i det djupa mänskliga där skammen finns…”.
Nu vill Anette Sjölander ta upp detta ämne igen och bjuda in till ett samtal där vi samtalar fritt kring detta ämne om hur våra handlingar, men även icke-handlingar, påverkar oss.
Välkomna!
Biblioteket – öppettider och kontakt
Sommartider på biblioteket
9 juni 2025
24 augusti 2025
Måndag-fredag
10–14
Lördag-söndag
Stängt
Midsommarafton fredag 20 juni
Stängt
14 juli–25 juli
Stängt
Inget meröppet under sommaren