Sara Sjöström
Bibliotek
I biblioteket finns en vägg där både personal och studenter kan ställa ut.
Kanske har du ett arbets- eller studentprojekt som du vill visa upp? Eller poesi, målningar, fotografier, collage eller något annat? Det kan vara antingen det du gör på arbetet eller privat. Både Högskolans personal och studenter är välkomna att anmäla intresse.
Utställningsväggen ligger direkt till vänster när du kommit in i Högskolebiblioteket. Väggen är 4,30 meter bred och takhöjden är 2,60 meter.
Kontakta Sara Sjöström, ansvarig för utställningsytan, och berätta vad du vill ställa ut.
sara.sjostrom@his.se
0500-44 80 55
I utställningen 'Ovvekulturen' kan du lära dig mer om traditionen att bära studentoverall. Traditionen att bära studentoverall har funnits i drygt 50 år. Trots det är kulturen okänd för många. Nu kan du ta del av de olika overallerna som bärs av studenter på Högskolan i Skövde och historien bakom.
Våren 2025: I utställningen 'Konst vi skäms för' visade Högskolans personal och studenter upp sin konst som de skäms för. Bakom varje konstverk finns en historia som vi fick ta del av. Någon känner skam eftersom hon ser på sin plansch med någon annans blick. En annan har en penispipa som hon inte skäms för – men andra!
Hösten 2024: Två företagare inom spelbranschen i Skövde lyftes fram; Tilla Segerstedt, vd för spelföretaget Aurora arts och Christopher Bodegård, spelutvecklare i sitt spelföretag Sudden Snail med deras spel Fae & Fauna och Esoteric Ebb.
Det fanns även möjlighet att testa Högskolans studenters dataspel och lära sig mer om Högskolans dataspelsutbildningar.
I utställningen ”Det vackra möter det brutala” visade Cecilia Fransson vår och sommar 2024 akryl- och akvarellmålningar. Cecilia Fransson är forskning- och samverkanskommunikatör vid Högskolan i Skövde.
Addi Ait-Mlouk, docent i AI och informationsteknologi på Högskolan i Skövde, visade en poster vår och sommar 2024 om sin forskning om FED, ett ramverk (källkod) som han utvecklat tillsammans med andra forskare.
Mozhdeh Bagheri ställde ut abstrakta fotografier av vatten februari-april 2024.
Instagram: @CraftbyM
Kristoffer Wall ställde ut sina dikter om att våga älska, tillsammans med AI-genererade bilder november 2023-januari 2024.
Åsa Gamgam Leanderz ställde ut oljemålningar sommaren 2023.