
Virtual Production Development

Virtual Production Development
Inom Virtual Production Development fokuserar vi på att utveckla nästa generations industriella produktionssystem. Att ställa om till en digital och automatiserad produktion är idag den svenska industrins stora utmaning. Ett förändringsarbete, mer eller mindre avgörande för vårt lands fortsatta konkurrenskraft. I vår forskningsgrupp bidrar vi till framtidens industri genom vår forskning på bland annat ökad användning av simuleringsverktyg.
Virtual Production Development är ett forskningsområde utvecklas i ett högt tempo vilket också krävs för att Sverige även i framtiden ska kunna vara konkurrenskraftiga. Vår tvärvetenskapliga forskningsgrupp forskar inom bland annat mekanik, elektronik, datavetenskap och projektledning.
Stora möjligheter i en alltmer digitaliserad värld
I vår forskningsgrupp läggs särskild vikt läggs vid användningen av olika typer av simuleringsverktyg under utvecklingsprocessen och driftsfasen av ett produktionssystem. På så sätt kan industrin bedriva utveckling och genomföra tester utan att behöva investera i ofärdiga lösningar.
Forskningsgrupp i nära samverkan
Just nu är utmaningarna för svensk industri starkt kopplade till förmågan att hantera och dra nytta av dessa omvälvande förändringar. Här kan vi hjälpa till, därför genomförs all våra forskning i nära samverkan med industripartners. Vi är till exempel en föredragen forskningspartner under Volvokoncernens akademiska partnerprogram inom virtuell tillverkning.
Ett urval av våra projekt
Utforska vidare

Forskningsgruppens medlemmar
