
Vad lär vi oss av de stora katastroferna i världen? Vad gör vi med erfarenheterna från Gaza och Ukraina och andra globala tragedier? En som vet är Johan von Schreeb, kirurg och professor i Global katastrofmedicin vid Karolinska institutet. Tisdagen den 30 september inleder han höstsäsongen av de populärvetenskapliga caféerna på Högskolan i Skövde.
Johan von Schreeb har mer än 30 års erfarenhet från globala katastrofer och var en av grundarna av svenska Läkare utan gränser. Han har arbetat på krigsskådeplatser och katastrofområden bland annat i Libanon, Afghanistan, Pakistan, Rwanda, Filipinerna och Haiti. I Västafrika koordinerade han de internationella hälsoinsatserna under ebolaepidemin för FN:s världshälsoorganisation WHO:s räkning. Idag stöttar han WHO i Ukraina.
Johan von Schreeb gjorde sitt första uppdrag för Läkare utan gränser 1989 och har fortsatt att arbete vid katastrofer runt om i världen för olika organisationer. Direkt efter jordbävningen i Turkiet i februari 2023 var han på plats och stöttade samordningen av internationell medicinsk hjälp. 2016–2017 var han expert inom traumavård för de som skadats i striderna runt Mosul i norra Irak och 2017 2017 –2018 undervisade han i akut traumavård för lokal sjukvårdspersonal i Donetsk i östra Ukraina, och i Jemen.
Under covid-19-pandemin var Johan von Schreeb rådgivare i katastrofmedicin till Socialstyrelsen och Region Stockholm. Han har fått medalj för sina framstående internationella humanitära insatser och utsetts till Årets svensk av tidningen Fokus. Han Sommarpratade i radion 2017.
Föreläsningen arrangeras av Högskolan i Skövde, forskningsenheten Skaraborgsinstitutet, Skaraborgs senioruniversitet och Folkuniversitet.
