Sökträffar

    Sökträffar

    Visa alla resultat för ""
    Hittar inga resultat eller sökförslag för "."

    Söktips

    • Kontrollera att orden är rättstavade
    • Försök med andra sökord eller synonymer
    • Smalna av din sökning för att få fler träffar

    Hur kan vi hjälpa dig?

    Ny student

    Kontakta oss

    Hitta medarbetare

    Sökträffar

      Sökträffar

      Visa alla resultat för ""
      Hittar inga resultat eller sökförslag för "."

      Söktips

      • Kontrollera att orden är rättstavade
      • Försök med andra sökord eller synonymer
      • Smalna av din sökning för att få fler träffar

      Hur kan vi hjälpa dig?

      Ny student

      Kontakta oss

      Hitta medarbetare

      Högskolan i Skövde, länk till startsida

      Leda och organisera omställning (LOT)

      Leda och organisera omställning (LOT)

      I en tid då samhället står inför stora utmaningar, hör vi allt oftare behovet av att ställa om för att bli långsiktigt hållbara. Det handlar bland annat om att möta klimathotet genom grön omställning, att använda digitaliseringens möjligheter och att reformera våra vårdsystem för att möta framtidens behov. Men den stora frågan kvarstår: Hur kan dessa komplexa omställningar ledas och organiseras?

      Omställning innebär inte bara förändring utan också svåra prioriteringar – något måste lämnas bakom oss, göras annorlunda eller ersättas. Samtidigt måste vissa delar av det befintliga bevaras och stärkas.

      Utmaningarna blir ofta extra komplexa när olika perspektiv och mål står i konflikt, till exempel när miljömässig hållbarhet måste balanseras mot social rättvisa, så det är inte en ensam aktör som kan göra dessa prioriteringar. Ledarskapet i dessa processer är i sig dynamiskt – det förändrar inte bara utan är också en del av det som förändras.

      Dessutom räcker det sällan att en enskild organisation och aktör agerar ensam. Omställning kräver ofta samverkan mellan olika aktörer, sektorer och nivåer, vilket ökar komplexiteten. Det är i denna komplexitet vår forskargrupp verkar.

      Praktiknära forskning för ledarskap och organisering

      Vår forskargrupp bedriver forskning som är djupt förankrad i praktiken. Vi studerar hur omställningsprocesser kan ledas och organiseras i olika sammanhang – från interna organisationsförändringar till breda samhälleliga transformationer. Vi utforskar hur aktörer kan navigera komplexa omställningar, fatta beslut och samverka för att skapa långsiktigt hållbara lösningar. 

      Vårt mål är att vara den självklara samarbetspartnern för alla som vill förstå och hantera de omställningsprocesser de befinner sig i eller står inför. Genom att arbeta tillsammans med organisationer, myndigheter och andra aktörer utvecklar vi ny kunskap som inte bara förklarar utan också stärker möjligheterna att framgångsrikt leda och organisera förändring.

      Poddar

      Thomas Andersson deltar i Arbetsgivarpodden (ljudpoddar publicerade på Arbetsgivarpodden): 

      1. Medarbetare bygger kvalitet
      2. Medarbetarskap – kompetenser och beteenden
      Publicerad: 2025-09-08
      Senast ändrad: 2025-09-08
      Sidansvarig: webmaster@his.se